Doba expedice 2 - 5 pracovních dní. 

Pěstujeme sazenice zeleniny a květin pro jarní výsadbu

Semena druhů zeleniny a květin, které vyžadují předpěstování sazenic, vyséváme v lednu až březnu do misek, výsadbových plat, truhlíků, minipařenišť apod. . Výsadbové nádoby musí být čisté, bez známky houbových chorob a škůdců. Aby klíčící rostlinky netrpěly houbovými chorobami, které mají často za vinu jejich odumírání, je potřeba použít propařenou a několik dní odpočinutou zeminu nebo speciální výsevový substrát. Jako výsevové nádoby můžeme použit misky, truhlíčky, mini sadbová plata (výsadbová plata) do minipařenišť. Do čistých nádob vložíme substrát, lehce ho přitlačíme, povrch řídce osejeme osivem a zasypeme slabou vrstvičkou substrátu, příliš jemná semena nezahrnujeme, ale pouze lehce zatlačíme do substrátu. Opatrně orosíme a přikryjeme sklem nebo fólií. Nádobu je nutné umístit do vytápěného skleníku nebo na jižní okno v místnosti, kde denní teplota dosahuje přibližně 18-20°C. Noční teplota má být o 4-5°C nižší. Zeminu udržujeme stále přiměřeně vlhkou, ani suchou, ani blátivou. 

V okamžiku, kdy semenáčky vytvoří vyjma dvou děložních lístků ještě pár pravých lístků, nastal pravý okamžik na přepíchání semenáčků do větších nádob, sadbovačů o hloubce cca 4 - 5 cm. Rostlinkám zaštípneme hlavní kořínek, čímž docílíme lepšího rozvětvení kořenového systému, a semenáček sázíme až po děložní lístky. Následně nádobu zakryjeme fólií nebo sklem,čímž zvýšíme pravděpodobnost brzkého ujmutí rostlinek. Když povyrostou a začnou se vzájmeně utlačovat, tak nastal ten pravý okamžik na další přesazení do větších misek, kelímků, hrnků, sadbovačů nebo rašelinocelulózových kontejnerů hlubokých 8 - 10 cm. Výsevové substráty mohou obsahovat malé množství živin, ale pro správný a silný růst rostlin je nutné alespoň jednou za 14 dní přihnojovat silně zředěným kapalným hnojivem (dle návodu k použití) např. hnojivem VEGAFLOR® Jaro. Pokud hrozí nebezpečí mrazů, je potřeba ve venkovním pařeništi vytvořit tepelnou izolační přikrývku. 

Mějte na paměti, že před samotnou výsadbou do záhonu, je nutné rostlinky pravidelně otužovat a zvykat např. větráním pařeniště. Rostlinky pak budou připraveny na venkovní tepelné i světelené podmínky a budou hezky prosperovat. 

Pokud chcete mít vlastní zeleninu, květinky, najděte si čas, udělejte si výsadbový plán a pořiďte si vše potřebné. Bude to stát jedno odpoledne Vašeho času, ale radost z úrody plné vitamínů Vám nikdo nevezme. 

Směle do toho.