Expedice rostlin 14 pracovních dní.

Jak správně vysadit živý plot?

Výsadba živého plotu

Je známo, že zeleň působí na lidskou mysl velmi pozitivně. Není proto překvapující, že obliba zelených živých plotů je stále vyšší a vyšší. Jak ale správně takový plot založit? Jak daleko od sebe rostliny sázet, kdy a jak se o plot následně starat?

 

První a velmi důležitou otázkou je: Co od plotu očekáváme? Chceme stálezelný (např. Thuja, Ligustrum vulgare, Pyracantha, Prunus laurocerasus, Taxus…), poloopadavý (např. Ligustrum ovalifolium…) nebo opadavý plot (např. Carpinus betulus, Berberis thunbergii…)?

Jaké podmínky má budoucí stanoviště?

 

Obecně je doporučováno vysazovat rostliny ve vzdálenosti 30 cm od sebe. Na jeden metr délky tedy 3ks. Sázíme tedy v jedné řadě nebo můžeme rostliny vysazovat do tzv. Trojsponu (viz obrázek).

 trojspon

Vždy dodržujeme vzdálenost 30 cm od jednotlivých rostlin i řad. Tímto způsobem si zajistíme, že budou vyplněny všechny volné skuliny a plot se rychle zapojí a vytvoří neprostupnou bariéru.

 

Další důležitou roli hraje zemina, do které rostliny budou zasazeny. Ideální je běžná zahradní zem. Pokud však nemáme takové štěstí a půda je spíše písčitá nebo naopak moc jílovitá, je dobré ji při výsadbě doplnit o organický materiál např. zahradnický substrát, kompost, ornici.

Sázet můžeme do připravených jamek nebo do vytvořených rigolů. Vyjmeme rostlinu hrnku (pokud je dodávána s hrnkem) a vložíme do země, trochu utopíme cca 5 cm a zahrneme zeminou. Do jamek nebo rigolů můžeme přimíchat hnojivo např. koňský hnůj, slepičinec apod.

Aby byla údržba prostoru pod plotem jednodušší, můžeme tento prostor vysypat mulčovací kůrou, která výrazně omezí růst plevele.

Po výsadbě je důležité hlídat optimální zálivku, půda nesmí být ani suchá, ani příliš mokrá. Kontrolu provádíme odhrnutím zeminy u kmínku rostliny a zabořením prstu cca 5 cm do země. Pokud je půda vlhká – nezaléváme. Pokud je půda suchá – zaléváme.

 

Bez živin to nepůjde, a proto je nutné plot během vegetace pravidelně hnojit. Hnojit můžete zálivkou nebo rychle rozpustným granulovaným hnojivem s obsahem dusíku, který rostliny pro svůj růst nutně potřebují.

Dalším velmi důležitým počinem je pravidelný řez, díky kterému bude plot hezký a dobře zapojený. Ideální období pro řez je jaro a podzim. V obou obdobích je potřeba sledovat počasí a neprovádět řez příliš brzy ani příliš pozdě. Rostliny potřebují dostatek času na zahojení a regeneraci před zimou.

 

Ať Vám živý plot hezky roste a dělá radost.